Z naší galerie

Přihlášení

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Dutch English French German Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Jste zde

Domů

Vykvetla proslulá orchidej Angraecum sesquipedale

Rod  Angraecum tvoří asi 220 druhů, které jsou rozšířeny zejména v tropické Africe a na Madagaskaru. Některé druhy obývají také Komorské ostrovy, Seychely a Maskareny. Vyskytují se převážně ve vlhkých oblastech od úrovně moře až do výšky 2 000 metrů.

Jedná se o monopodiální1, miniaturní až velké epifyty2, zřídka litofyty3, s řemenovitými listy a bočním úžlabním hroznovitým květenstvím nesoucím od jednoho po mnoho květů. Květy jsou většinou bílé, někdy žluté nebo okrové, zpravidla trvanlivé a občas vonné (často až v noci), vždy však s dlouhou ostruhou pysku. Druhy tohoto rodu jsou poměrně rozmanité jak vegetačně, tak květem a svými relativně masitými listy jsou přizpůsobeny suchým lesním tropickým lokalitám. 

Angraecum sesquipedale (větrobýl jedenapůlstopý, Orchidaceae) bylo objeveno francouzským botanikem Louis-Mariem Aubertem du Petit-Thouarsem v roce 1798, ale bylo popsáno až roku 1822. V případě tohoto madagaskarského druhu s 30 cm dlouhou ostruhou, vytvořil Charles Darwin hypotézu, že nektar na spodku ostruhy musí sát opylovač se sosákem přinejmenším stejně dlouhým, jinak by orchidej nemohla být nikdy opylena. Až v roce 1903 byl objeven předpovězený opylovač, lišaj pojmenovaný Xanthopan morganii praedicta (praedicta = předpovězený), který má podobně dlouhý sosák. Specifické jméno rostliny (sesquipedale = jeden a půl stopy) odkazuje na délku její ostruhy. Téměř totožná délka sosáku a ostruhy představuje dokonalý příklad vzájemného vztahu mezi rostlinou a specifickým opylovačem.

Ochrana rodu Angraecum je jednou z nejvyšších priorit organizace International Union for Conservation of Nature and Natural Resources (IUCN). Mnoho druhů, jako např. Angraecum sororium, je endemických na Madagaskaru a jsou zde ohroženy z mnoha důvodů, od sběratelství, vypalování a štěpení lokalit, až po vymizení jejich opylovačů.

Lišaj Xanthopan morganii praedicta s extrémně dlouhým sosákem se snaží získat nektar z orchideje Angraecum sesquipedale s podobně dlouhou květní ostruhou.

 

1monopodiální – typ větvení stonky, při kterém boční větve nepřerůstají hlavní stonek

2epifyt – organizmus, který žije na rostlině, ale nikdy na ní neparazituje; obyke se takto označují rostliny rostoucí v korunách stromů

3litofyt – organizmus, který žije na obnažených skalách a kamenech

 

Fotografie: “Xanthopan morganii praedicta”. Encyclopædia Britannica OnlineWeb. 16. 3. 2016.

Powered by Drupal

Studentský web PřF UK