Z naší galerie

Přihlášení

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Dutch English French German Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Jste zde

Domů

Schlumbergera x buckleyi (vánoční kaktus)

Tento kaktus je obecně znám pod lidovým názvem vánoční kaktus. O něco méně známé je to, že rodičovské druhy tohoto prastarého křížence (mezi S. russeliana a S. truncata) v přírodě rostou epifiticky, tzn. přichyceny na větvích a kmenech stromů, podobně jako např. orchideje a bromélie. Jedná se o typickou “rostlinu krátkého dne”, což znamená, že květy jsou zakládány v období, kdy se zkracuje den a jsou dlouhé noci, tedy v zimě. Proto nás svými krásnými květy potěší v průběhu Vánoc. V naší expozici je k vidění jedinec S. x buckleyi, jehož odhadované stáří je min. 100 let !

Podobná rostlina, v současnosti dokonce běžněji dostupná ve všech květinářstvích, je Schlumbergera truncata (resp. kříženci odvození od tohoto druhu), tzv. “Thanksgiving Cactus”, tedy “kaktus Dne Díkůvzdání”. V obchodě koupíte kvetoucí rostliny sice také kolem Vánoc, nicméně další roky můžete být překvapení - tento kaktus totiž obvykle vykvétá už v listopadu, tedy o 1-2 měsíce dříve, než S. x buckleyi. Vánoční kvetení u S. truncata je možné díky speciální péči zahradníků ve velkých pěstírnách, kdy umělým zkracováním či prodlužováním dne “donutí” kvést rostliny prakticky v jakémkoli ročním období. Kromě odlišné doby kvetení se liší kříženci S. truncata od prvního druhu výrazně zubatými články a větší variabilitou v barvě květů. Kromě základní růžovofialové barvy se tak můžeme setkat s kultivary kvetoucími bíle, růžově, žlutě i červeně. 

Pomyslnou trojici doplňuje ještě tzv. “Velikonoční kaktus”, tato rostlina však patří do samostatného rodu Hatiora, většina pěstovaných kříženců se pak odvozuje od druhu H. gaertnerii. Nejjednoznačnějším rozdílem oproti výše zmiňovaným “zimním” kaktusům je vedle kvetení v jarních měsících (to však nemusí platit stoprocentně!) především pravidelný (aktinomorfní, paprsčitě souměrný) květ. Takovým květem můžeme proložit libovolný počet os souměrnosti, kdežto rod Schlumbergera má výhradně květy souměrné podle jediné osy, neboli zygomorfní.

 

Powered by Drupal

Studentský web PřF UK