Z naší galerie

Přihlášení

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Dutch English French German Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Jste zde

Domů

Slavnostní výsadba vinné révy Pinot Noir a růže Císař Karel IV.

V pondělí 17. října byla na albertovských stráních slavnostně vysazena vinná réva Pinot Noir a růže Císař Karel IV. Akce se konala u příležitosti 700. výročí narození Karla IV. za účasti rektora Univerzity Karlovy prof. Tomáše Zimy, lucemburské velvyslankyně Michèle Pranchère-Tomassini , radního hl. m. Prahy Jana Wolfa a proděkana pro biologickou sekci prof. Petra Folka. Révu pro slavnostní výsadbu zajistila Botanická zahrada PřF UK pod vedením Ing. Ladislava Pavlaty.

Růže „Císař Karel IV.“

Jedná se o nově vyšlechtěnou růži, která byla pokřtěna 1. června 2016 na velvyslanectví Velkovévodství lucemburského v České Republice. Za vznikem nové růže stojí Anne Velle-Boudolf ze společnosti LENS-ROSES. Růže kombinuje překrásný vzhled a úžasnou vůni anglických růží. Je sytě růžová a vydává příjemnou vůni podobnou myrtě. Kvete výjimečně dlouho a má zdravé olistění.

Vinná réva Pinot Noir

Vysazená réva náleží k odrůdě Pinot Noir, neboli Burgundské modré, konkrétně jde o klon číslo 777. Odrůda původně pochází z Francie z Burgundska, sazenice však byl získány od mělnické firmy Kraus, která je prvotřídním dodavatelem rostlinného materiálu pro výsadbu vinic. Geneticky se však jedná o zcela identické rostliny.

Zakládání vinic u Prahy podle nařízení Karla IV.

V souvislosti s vysazením révy prof. Zima také přečetl následující nařízení o zakládání vinic z roku 1358:

Chtějíce z vlastní vůle a naší nekonečné laskavosti, jakož i s pomocí Boží, zlepšiti stav našeho království a všech jeho obyvatel, nařizuji: …Zakládat vinice na všech horách obrácených k poledni do vzdálenosti 3 míle kolem Prahy. Každý, kdo takové hory vlastní, má začít se zakládáním do 14 dní po vydání tohoto privilegia. Kdo by sám zakládati nechtěl nebo nemohl, ať na jeho pozemku zakládá ten, komu jej perkmistr propůjčí. Kdo vinici založí, bude ode dne, kdy se zakládáním započal, po 12 let od všech daní a dávek svoboden. Počínaje 13. rokem bude odevzdávat majiteli pozemku desátek a králi z každé vinice půl džberu (30,5 litru) vína ročně. Každá vinice bude 16 prutů (75,68 m) dlouhá a 8 prutů (37,84 m) široká (výměra = 2865 m2). Všechny vinice vysazené v r. 1358 byly osvobozeny od ungeltu a zemské berně navždy.

Dále uvedl, že v minulosti na českých vinicích byla nejvíce zastoupena právě odrůda Pinot Noir (ca 80%). Dnes jsou to pouhá 4 %.

Jako Botanická zahrada si vážíme dalšího oživení albertovských strání a rádi bychom doplnila ještě druhou část nařízení z roku 1358, která je neméně důležitá a ze které si snad někteří návštěvníci vezmou ponaučení:

Vinicím nesmí nikdo škodit, ať urozený nebo neurozený. Kdo bude přistižen ve dne při škodě na hroznech nebo réví, pěšky nebo na koni, či děláním cesty přes vinici, propadne pravou rukou, nevyplatí-li ji 20 kopami českých grošů perkmistrovi. Kdo byl polapen v noci, ten propadne hrdlem a jeho majetek připadne perkmistrovi. Byl-li zloděj při škodách na vinici zabit, pak ten, kdo zabil, nic víc nepropadne než dva haléře, kteréž na tělo zabitého položiti má. Sporné případy se řeší na radnici Starého Města pražského.”

 

(zdroj)

 

Powered by Drupal

Studentský web PřF UK