Národní sbírky
Těm nejhodnotnějším a nejvýznamnějším sbírkám rostlin, které v České republice najdete a které splní nároky na kvalitu, udělují odborníci z řad Unie botanických zahrad ČR titul Národní sbírky. V naší zahradě najdete takové sbírky hned čtyři:
Kaktusy
Sbírka je zaměřena především na klasické kulovité druhy kaktusů z hor Jižní Ameriky. Téměř ucelené jsou sbírky andských rodů Lobivia, Mediolobivia, Acanthocalycium, Rebutia a Sulcorebutia. Za zmínku stojí i další rody z nižších poloh, jako např. Echinopsis a Notocactus. Během posledních let byli doplněni i zástupci vzácnějších tropických rodů Melocactus, Discocactus a další, především brazilské a karibské taxony. Nechybí ovšem ani epifytní zástupci čeledi, primitivní listnaté druhy a mrazuvzdorné druhy severu i jihu amerického kontinentu. K červnu 2023 čítá naše databáze cca 4 500 různých položek rostlin z čeledi kaktusovitých.
Geograficky členěná expoziční část je veřejně přístupná v rámci vstupu do skleníku. Zásobní skleníky, které obsahují ucelené systematické sbírky, jsou přístupné především kolegům z ostatních botanických zahrad a vědeckým pracovníkům, vždy po předchozí domluvě.
Termín založení sbírky je těžké jednoznačně stanovit. V období kolem roku 1844 již o kaktusech v zahradě zmínky jsou, bylo jich ovšem zatím poskrovnu. Přelom nastal pravděpodobně v období působení kurátora Rudolfa Šubíka, který sbírku kaktusů převzal v roce 1947 a začal ji rozvíjet. Na výstavě roku 1959 podle záznamů zahrada prezentovala do té doby nebývalé množství kaktusů, především importů. Za zrod sbírky proto považujeme přibližně rok 1950.
Jihoafrické sukulenty a geofyty
Nejvýznamnější součástí sbírky geofytů je výzkumná kolekce jihoafrických zástupců rodu šťavel (Oxalis), která je pravděpodobně celosvětově největší svého druhu a čítá kolem 350 položek. Významně jsou pak zastoupeny i další skupiny jihoafrických geofytů se zimním růstem, především z čeledí Iridaceae, Asparagaceae a Amaryllidaceae (cca 550 položek).
Z jihoafrických sukulentů jsou nejbohatěji zastoupeny čeledi Aizoaceae, Crassulaceae a Asphodelaceae (dohromady asi 1 400 položek), naprostá většina rostlin ve sbírce má dokumentovaný přírodní původ.
Část rostlin, především sukulentů, je vysazena ve veřejně přístupné expoziční části skleníku (tematické oblasti Malého Karroo, Namaqualandu, Namibie a jihovýchodu JAR). Další část sbírky je v zázemí, především sbírka cibulovin a geofytních šťavelů. Rostliny ze zázemí jsou vystavovány v době květu ve dvou zasklených vitrínách ve veřejně přístupné části. Kolegové z botanických zahrad a vědečtí pracovníci mohou po předchozí domluvě navštívit v doprovodu i zázemí.
Již v roce 1884 obsahoval náš Index Plantarum mnoho jihoafrických sukulentů, mimo jiné 102 zástupců kosmatcovitých a 67 zástupců rodu Aloe. Kdo se o sbírku tehdy staral, není známo. Index Plantarum tehdy vydal prof. Kosteletzky. Jihoafrickým druhům sukulentů se v zahradě dále věnoval kurátor Jaroslav Ullmann (1990–2008). Sbírka blížící se dnešní podobě byla založena v roce 2013 Tomášem Procházkou, který tehdy získal velkou část kolekce šťavelů od prof. RNDr. Jana Sudy, Ph.D. a začal sbírku jihoafrických geofytů a sukulentů dále rozvíjet.
Mrazuvzdorné rostliny jižní Afriky
Sbírka je zaměřena na rostliny z horských oblastí jižní Afriky, které mají potenciál přežít v celoroční venkovní kultivaci v podmínkách Prahy. Praha je klimaticky velmi specifická, má teplejší mikroklima než většina ČR. Sbírka je průřezová, obsahuje všechny typy rostlin, které u nás mají šanci přežít. Největší zastoupení mají sukulenty (Delosperma, Crassula), traviny, geofyty (především z čeledi kosatcovitých), botanické druhy kniphofií a zástupci čeledi Asteraceae (Helichrysum, Senecio, Berkheya). Řada druhů je zde teprve testována a pravděpodobně je nikde jinde v ČR nelze v trvalé venkovní kultuře spatřit (např. Erythrina zeyheri, Kniphofia multiflora). K červnu 2023 čítala sbírka asi 100 taxonů.
Expozice je v bezplatně přístupných exteriérech zahrady. Nachází se v přední partii hned u hlavní cesty vpravo.
Sbírka byla založena v roce 2017 kurátorem Tomášem Procházkou.
Květena Českého krasu
(čekatelská národní sbírka)
Počet rostlin kolekce v roce 2023 je 135, počítá se s průběžným rozšiřováním sbírky. Sbírka se věnuje druhům z botanicky bohaté oblasti Českého krasu. Již v dnešní podobě sbírka zahrnuje množství kriticky ohrožených druhů (kategorie C1 červeného seznamu), v čele s druhem včelník rakouský (Dracocephalum austriacum), který je součástí záchranného programu ex situ ochrany ohrožených druhů.
Expozice je veřejnosti přístupná celoročně zdarma. Rostliny jsou vysazené na volno na skalce v rámci velké expozice Květena střední Evropy.
Rostliny Českého krasu byly na vápencové skalce „Karlštejn” v rámci expozice Květena střední Evropy pěstované již od jejího založení v roce 1904. Nacházely se tam však i rostliny s jiným původem. Od roku 2022 probíhá postupné obnovení této části expozice a sbírka bude dále zaměřená čistě na rostliny z této oblasti.