Záchranné programy

logo genofondové skupinyBotanická zarhada se podílí na programech ochrany ohrožených druhů rostlin. Řada z nich je na prahu vyhubení, často se v přírodě nemohou dostatečně množit, jejich přirozené prostředí je ničeno a šance na přežití bez lidské pomoci je mizivá. Na programech ochrany našich domácích druhů spolupracujeme s mnoha dalšími českými zahradami v rámci pracovní skupiny pro genofondy Unie botanických zahrad, kde má i naše zahrada svého zástupce.

Vzácné alžírské cypřiše

reintrodukce cypřiše Duprezova
Vysazení cypřiše vypěstovaného v naší zahradě do jeho původní domoviny – Alžíru

Botanická zahrada pokračuje v množení cypřiše Duprézova (Cupressus dupreziana), který je ve své domovině kriticky ohrožený a kvůli měnícímu se klimatu není schopný se sám rozmnožovat. V naší množárně vybavené spodním teplem a LED přisvětlením řízky poměrně úspěšně koření, i když vytvoření slušného kořenového systému mnohdy trvá více než rok. V tuto chvíli kultivujeme kolem 20 řízkovanců, které už jsou v samostatných květináčích a dobře rostou. V dobrém zdravotním stavu jsou i 3 roubované matečné rostliny. Za zmínku stojí i experimentální venkovní výsadba této dřeviny v areálu botanické zahrady. Stromek se jeví jako spolehlivě mrazuvzdorný, vysazen je zde již od roku 2020, zažil za tu dobu teploty jistě kolem -13 °C.

Zahrada má již za sebou jedno úspěšné kolo napěstování těchto vzácných rostlin a jejich reintrodukce zpět do přírody. V únoru 2020 bylo 16 stromů odvezeno do domovského Alžíru a vysazeno na různých místech, včetně pohoří Tassili na jihu země. Více o záchraně cypřišů se dočtete v článku Jako bílí nosorožci na straně 6 časopisu Přírodovědci.

Zachraňte kuřičku

kuřička
Kuřička hadcová na naší hadcové skalce

V rámci projektů koordinovaných Unií botanických zahrad pěstujeme několik v čechách kriticky ohrožených druhů. Patří mezi ně i kuřička hadcová (Minuartia smejkalii), která je českým endemitem – to znamená, že ji nenajdete nikde jinde na světě. Je vázaná na hadec, což je hornina, která je pro mnoho rostlin mírně toxická, ale kuřička se tomuto neobvyklému nevlídnému prostředí přizpůsobila. Roste u nás jen na dvou lokalitách, je proto důležité pěstovat záložní rostliny, aby kuřičce nehrozilo úplné vyhynutí, pokud by se s lokalitami něco stalo.

Po přebudování naší hadcové skalky se u nás kuřička hadcová rozrostla o cca 100 nových semenáčků.

Ohrožený včelník

včelník
Včelník rakouský najdete v expozici Středoevropské vápnomilné vegetace před skleníkem

Včelník rakouský (Dracocephalum austriacum) se v naší republice vyskytuje pouze na několika málo místech. Je to bylina skalních stepí a strání. Ohrožuje ho sucho, mizení stanovišť a jejich zarůstání dřevinami a konkurenčně zdatnějšími bylinami.

Pro jeho záchranu byl vytvořen regionální akční plán Agentury ochrany přírody a krajiny. Botanická zahrada záchraně této rostliny pomáhá tím, že udržuje zálohu jedné z populací a množí rosltiny, které mohou být použity na doplnění rostlin na původním stanovišti.

Hrachor na pokraji vyhynutí

hrachor hrachovitý
Hrachor hrachovitý pěstujeme již mnoho let v expozici Středoevropské vápnomilné vegetace, kde také pravidelně kvete.

Hrachor hrachovitý (Lathyrus pisiformis) z České republiky už téměř vymizel. Na posledních dvou lokalitách rostliny ubývají, na jedné z nich dokonce již jednou zcela vyhynul. Zaniklá populace měla naštěstí zálohu ve dvou botanických zahradách, a bylo tak možné ji obnovit. Rostliny z druhé lokality pěstuje právě naše botanická zahrada, a je tak pojistkou pro případ špatného vývoje na jejich přirozeném stanovišti.

Naše zahrada v roce 2024 dostala za úkol koordinovat zakládání záložních populací tohoto druhu. Budeme se tedy snažit zjistit, jak tuto rostlinu co nejlépe pěstovat a množit, sdílet naše poznatky s ostatními zahradami a umístit záložní rostliny z obou zbývajících lokalit do dostatečného počtu zahrad, abychom mohli případně přirozené populace ze zálohy posilovat či obnovovat.

Nováček zvonovec

adenophora
Zvonovec liliolistý v Botanické zahradě

Naše záchranné programy jsme v roce 2024 rozšířili o zvonovec liliolistý (Adenophora liliifolia) z lokality v Karlickém údolí.