Z naší galerie

Přihlášení

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Dutch English French German Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Jste zde

Domů

Co je nového

2022

Expozice

Za budovou Benátská 2 započala výstavba nové expozice Kapradin a mechů. Zatím zde uvidíte jen haldy zeminy, ty se ale v blízké budoucnosti promění ve skalky s kapraďorosty a mechorosty České republiky.

Výstavy

Letos poprvé proběhla v našem skleníku Botanická burza rostlin. Výběr rostlin byl velký, od orchidejí, masožravek, kaktusů a áronovitých rostlin až po subtropické zimní cibuloviny či stromy pro venkovní výsadbu. Nadšení návštěvníků i prodejců bylo značné, a proto počítáme s organizací burzy i v příštích letech.

2021

Záchranné programy

Záchranné programy byly rozšířeny o nové ohrožené rostliny. První z nich je vzácný severoafrický olivovník (Olea europaea subsp. laperrinei). Ten k nám v r. 2020 přivezl z Alžíru ředitel L. Pavlata. Olivovník byl úspěšně naroubován a zakořeněn ve sklenících KEBR kolegou Josefem Šonkou. Dále zahrada získala 5 vzácných druhů tropických orchidejí rodu Paphiopedilum. Na projektu záchrany těchto orchidejí spolupracujeme s Botanickou zahradou Hl. m. Prahy v Troje.

Expozice

Na letním stanovišti subtropických rostlin (ranžírunku) byla letos rozšířena Lesothská skalka. V současnosti čítá již kolem 130 různých taxonů. Zde pěstované rostliny jsou ve středoevropských sbírkách k vidění spíše výjimečně. Není totiž jednoduché je získat ani udržet v celoroční venkovní kultuře. Rostliny lesothské skalky navíc zaujmou i běžného návštěvníka, protože od časného jara až do prosince výrazně nakvétá mnoho druhů. Především na podzim je skalka nepřehlédnutelná, neboť řada jihoafrických rostlin je právě v tomto období v plné vegetaci a nasazuje květy (např. rody Kniphofia, Senecio, Gladiolus a další rody čeledi kosatcovitých).

Další druhy byly doplněny i do ostatních trvalých subtropických výsadeb, především do chilské a novozélandské. Australská skalka zaznamenala během zimy 2020/21 největší ztráty. Na Prahu poměrně nízké teploty kolem -15°C byly fatální pro některé druhy eukalyptů. Tasmánský druh E. subcrenulata však vydržel bez újmy. Příjemným překvapením byla pokusná trvalá výsadba cypřiše Cupressus dupreziana u západomediteránní skalky, která hostí i druhy ze severní Afriky. Tato dřevina přežila loňskou zimu zcela bez poškození.

V průběhu léta vznikl i základ zatím poslední trvalé výsadby na ranžírunku věnované rostlinám nejvyšších poloh Makaronésie (Madeira, Tenerife, Pico). Během zimy 2021/22 zde v pokusné výsadbě budeme testovat hned několik druhů, např. hadinec teidský (Echium wildpretii), vřesovec metlatý (Erica scoparia subsp. azorica) a několik travin.

Projekt využití dešťové vody v zahradě

Koncem roku 2021 byly úspěšně dokončebny veškeré stavební práce na instalaci systému zachycování dešťové vody ze střech budov Přírodovědecké fakulty v blízkosti zahrady. Voda bude filtrována a sváděna do velkých nádrží umístěných pod chodníkem vedoucím k hlavnímu vchodu do skleníku. Pro potřeby zahrady bude využití nádrží možné po skončení zimních měsíců.


2020

V průběhu roku pracoval na skalce expozice Středoevropská květena výzkumný tým zabývající se ekologií a vzájemnými vztahy trvalek pod vedením T. Koubka (KB PřF UK).

Zahrada se podílí na záchranném programu pro druhy dračík rakouský (Dracocephalum austriacum) a kuřička hadcová (Minuartia smejkalii).
V rámci projektu záchrany kriticky ohroženého cypřiše tassilského (Cupressus dupreziana) došlo k zásadnímu posunu – k reintrodukci rostlin zpět do přírody. V únoru 2020 bylo 16 stromů odvezeno do Alžíru vysazeno na různých místech včetně domovského pohoří Tassili na jihu země. Vše se stihlo těsně před zavedením cestovních omezení na začátku pandemie.

Vzáří byla kompletně dokončena nová expozice Rašelina a slatina. Na letním stanovišti subtropických rostlin byla rozšířena trvalá skalka s jihoafrickými druhy. Ve skleníku byla dokončena expozice ostrovních sukulentů s opukovou skalkou pro kubánské sukulenty a menší lávovou skalkou pro rostliny Galapág. Pro tuto skalku byly získány exempláře jednoho z nejvzácnějších kaktusů vůbec, galapážského druhu Brachycereus nesioticus. Tyto rostliny zatím v expozici nejsou, protože jsou příliš malé, ale do budoucna zde určitě budou některé z nich vysazeny.

V sukulentním skleníku byly instalovány nové informační tabule k expozici rostlin Namibie a Namaqualandu. Umístěny byly dále tabulky vysvětlující geografické členění tropických a subtropických expozic. Každý úsek má nyní svou tabulku s přehlednou mapkou. Osazena byla také další část informačních tabulek k jednotlivým rostlinám expozice užitkových rostlin. Na místě je nyní 120 cedulí.

Powered by Drupal

Studentský web PřF UK