Z naší galerie

Přihlášení

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Dutch English French German Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Jste zde

Domů » O nás

Historie

Univerzitní zahrada byla založena roku 1775 v Praze na Smíchově. Kolem r. 1840 se v ní pěstovalo téměř 13 000 druhů a odrůd domácích i cizokrajných rostlin.

Pro časté záplavy byla zahrada přemístěna na pozemek odkoupený od „Společnosti pro zvelebování zahrad“, podporované mj. knížetem Rohanem. Na současném místě byla otevřena spolu s novými botanickými ústavy české i německé univerzity v roce 1898 (budovy Benátská 2 a Viničná 5).

Sbírky rostlin ze Smíchova byly rozděleny mezi obě univerzity rovným dílem. Převzaty byly rovněž sbírky ze skleníků „Společnosti pro zvelebování zahad“; část z nich se dochovala dodnes, proto je stáří některých palem, cykasů a dalších rostlin odhadováno na více než 130 let.

Při náletu 14. února. 1945 byly silně poškozeny a později strženy skleníky německé univerzity. Po osvobození převzala obě části zahrady jako celek Univerzita Karlova. Do osmdesátých let minulého století byla zahrada formálně propojena s Katedrou botaniky, od té doby je samostatnou správní jednotkou.

 

Podrobnější informace o historii naší zahrady můžete získat na stránkách naší aplikace:

Jedna zahrada a dvě univerzity
Založení zahrady na Slupských stráních
Společný život Na Slupi
Válka prochází univerzitní zahradou
Poválečný vývoj zahrady


Powered by Drupal

Studentský web PřF UK