Z naší galerie

Přihlášení

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Dutch English French German Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Jste zde

Domů

Dub nebo kaktusy?

Každoroční prořízka červeného dubu, který stíní našim skleníkovým sbírkám, vzbudila letos velkou nevoli. V Hospodářských novinách vyšel dnes na toto téma hanlivý článek, ve kterém má autor zahradě za zlé, že si cení více kaktusů než dubu (https://domaci.ihned.cz…).
Budeme moc rádi, když si přečtete naši reakci:

Dub červený (Quercus rubra) je v ČR považován za invazní druh, tedy něco podobného, jako je např. bolševník. Je to dřevina pocházející ze Severní Ameriky, rychle roste a vytváří listový opad, který se kvůli extrémně pomalému rozkladu hromadí. Nepustí tak pod sebe žádné domácí druhy lesních bylin ani semenáče našich původních dřevin. Jeho žaludy jsou šířeny ptáky a veverkami i na velké vzdálenosti a mladé stromy se již objevují na mnoha místech, kde nebyl záměrně vysazen. Proto jsou dnes jeho porosty postupně redukovány. Např. v pražské oboře Hvězda již proběhly první masivní prořezávky a kácení právě dubů červených. Doporučujeme přečíst si celou sérii článků na toto téma zde: www.idnes.cz/zpravy/domaci/….

V části skleníku, která je tímto stromem zastíněna, se nachází v současnosti 3752 exemplářů kaktusů. Jsou to přes sto let staré rostliny historické hodnoty (některé sbíral už A.V. Frič), dále nově popsané druhy, druhy zachráněné před nelegálním obchodem na základě úmluvy CITES i druhy v přírodě ohrožené vyhynutím. Rostliny této sbírky kvůli stromu velkou část roku nemají dostatek slunečního světla, což se podepisuje na jejich stavu.

Když máme porovnat hodnotu více než 3000 vzácných kaktusů s hodnotou jednoho invazního stromu, kaktusy vyhrávají na plné čáře. Proto strom každoročně prořezáváme a žádáme úřady o povolení k jeho pokácení.

Závěrem bychom chtěli dodat, že v případech, kdy se v botanické zahradě rozhodneme pro kácení nějakého stromu nebo pro jeho prořezávku, míváme k tomu pádné důvody a připravenou variantu náhradních výsadeb. Mrzí nás, když se pohled na celou věc zjednodušuje a když je botanická zahrada házena do jednoho pytle s developerskými firmami, které kácejí jako na běžícím pásu z důvodu zisku.

Powered by Drupal

Studentský web PřF UK