Z naší galerie

Přihlášení

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Dutch English French German Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Jste zde

Domů

Graptopetalum paraguayense

Tato tlusticovitá rostlina má hned několik zvláštností. 

První z nich je její matoucí druhový název - G. paraguayense. Rostlina totiž pochází ze Severní, nikoli Jižní Ameriky. V Paraguayi se údajně dokonce nevyskytují vůbec žádní zástupci čeledi Crassulaceae. Co více, přestože ostatní graptopetala pocházejí z Mexika, tento druh (resp. nominální poddruh - subsp. paraguayense) se v přírodě nepodařilo znovu najít. Tedy trochu záhada.

Vědecky byl taxon popsán podle kulturních rostlin pocházejících ze skleníku německého pěstitele sukulentů Franka Weinberga. Rostliny pravděpodobně vyrostly ze semen přivezených z Mexika společně s dalšími druhy rostlin, především kaktusů. Semenáče poté pan Weinberg poslal do New Yorku Dr. Roseovi společně s dalšími rostlinami z různých koutů světa, mimo jiné tam byla i opuncie s popiskou “from Paraguay”, tedy snad zde došlo k onomu zmatení.

Co se pěstování týče, jedná se o velice tolerantní a životaschopnou rostlinu, o čemž svědčí i její statut invazní rostliny na australském kontinentě. Pokud je pěstována ve skleníku či v bytových podmínkách, poměrně ochotně rozkvétá drobnými hvězdicovitými kvítky na přelomu prosince a ledna. Mimořádnou přizpůsobivost této rostlinky však ilustruje fakt, že ji lze pěstovat i jako mrazuvzdornou skalničku - jen je potřeba ji přes zimu chránit před přílišnou vlhkostí. V takovém případě nás odmění květy snad v ještě hojnějším počtu, ale musíme si na ně počkat až tak do května. 

Powered by Drupal

Studentský web PřF UK