Z naší galerie

Přihlášení

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Dutch English French German Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Jste zde

Domů

Intimní život rostlin – výstava

Zveme Vás srdečně na zimní výstavu o rozmnožování rostlin. Bude otevřena od konce listopadu 2021 až do března 2022 v otvíracích hodinách skleníku.

Na 26 panelech v tropické i subtropické části skleníku se můžete  seznámit s mnoha rostlinnými rozmnožovacími záludnostmi; výstava cílí jak na školy všeho druhu (včetně naší ), tak na kulturní návštěvnickou veřejnost

Rozmnožování našich kvetoucích rostlin máme spojeno s tyčinkami a pestíky v květu a různými opylovači. Obvykle nás ale nenapadne, jak to mají rostliny s hermafroditními (oboupohlavnými) květy složité, aby co nejvíce zabránily samoopylení a tedy genetickému úpadku. Různé skupiny si ale vytvořily časové či prostorové fígle, které jim umožnily samoopylení omezit. Výstava přináší příklady a vysvětlení nejzajímavějších přizpůsobení rostlin naší přírody a rovněž výsledky pozorování různých opylovačů zejména v lučních porostech. Překvapivě největšími opylovači nejsou včely!

Reprodukční mechanismy rostlin jsou u mnoha běžných rostlin neobvyklé i z jiného hlediska: seznámíme se s vytvářením semen bez pohlavního života, aniž by se na vzniku zárodku v semeni podílelo pylové zrno. A nezapomeneme ani na královny rostlin: jistě si na tomto místě představujeme orchideje, ale z hlediska pokryvnosti na zemském povrchu jsou to nenápadné větrosprašné trávy.

Zaměřili jsme se v rámci této výstavy na středoevropskou přírodu, které nejlépe rozumíme; v subtropech a tropech je podobných příběhů mnohem více, ale to bychom si museli prodloužit život.

Výstava přibližuje to, o čem jsme se ve škole obvykle neučili. Jako třešničku na dortu přijměte proto vzpomínku na školní výuku našich prababiček: názorné příklady výukových tabulí z dob Rakousko-Uherska, podle nichž se učilo na všech typech škol, a podle nichž studoval na Alma mater ještě vedoucí autorského kolektivu. 3D modely na internetu jsou jistě lepší, ale asi ne tak krásné jako ty minulé.

Autoři: Lubomír Hrouda, Zdeněk Janovský, Jakub Štenc, Jan Ponert, Ludmila Němcová
Byla vytvořena pro Botanickou zahradu hl. m. Prahy v Troji, kde též v listopadu 2019 proběhla. Děkujeme Botanické zahradě hl. m. Prahy v Troji za její vřelé zapůjčení.

Powered by Drupal

Studentský web PřF UK